LAUREAŢII CONCURSULUI NAŢIONAL DE INTERPRETARE ARGESISART, EDIŢIA A II-A, 15-16 aprilie 2016, PITEŞTI

PIAN

Nr. crt. Nume şi prenume Clasa Şcoala Profesor îndrumător Repertoriu Premiul
1 Balici Anita I Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti Anghel Iuliana 1.Serenada –F.Schubert

2.Preludiu-J.S.Bach

I
2 Bănică Teodora II Şcoala de muzică Câmpulung Ionescu Ruxandra 1.Ţigănească-A.Bena

2.Sonatina nr 4, op 36, p I-M.Clementi

II
3 Ghidiceanu Ruben Natan II Liceul de Arte „Marin Sorescu”, Craiova Ilie Mariana 1.Mazurca op 7, nr 1-Fr.Chopin

2.Rondoletto-T.Ciortea

I
4 Manea Mario Gabriel II Şcoala Populară de Arte şi Meserii Topoloveni Mărăşoiu Camelia 1.Kamarinskaia-P.I.Ceaikovski

2.Plânge-mă mamă cu dor-A.C. Ionescu

III
5 Terzea Sabina II Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti Budan Magdalena Maria 1.Mic Preludiu în do minor-J.S.Bach

2.Sonatina în Do major, p I-M.Clementi

I
6 Deaconescu Sara Alexandra III Şcoala de Muzică şi Arte plastice nr.1 „Iosif Sava”, Bucureşti Olivia Vieru 1.Sonata „Facile”, p I, KV 545-W.A.Mozart

2.Piese lirice op.12, Vals/Foaie de Album-E.Grieg

II
7 Niţu Andreea III Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti Sandu Raluca 1.Cântec Napolitan-P.I.Ceaikovski

2.Sonatina op.36, nr.1, p I- M. Clementi

 

III
Nr. crt. Nume şi prenume Clasa Şcoala Profesor îndrumător Repertoriu Premiul
8 Tănase Mihnea Alexandru III Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti Anghel Iuliana 1.Mazurca în sol minor-Fr.Chopin

2.Sonatina în Do major, p I- A.Diabelli

II
9 Solomon Fabian Costi III Şcoala nr.3 Câmpulung Janine Ionescu 1.Menuet în Sol Major-J.S.Bach

2.Sonatina în sol minor, op 20, nr.1, p I- J. Dussek

III
10 Albei Alina Daria IV Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti Codreanu Renatty 1.Studiu op 1, nr.4-F.Liszt

2.Sonata în Sol major, nr 27-J.Haydn

I
11 Bărbuţă Sara IV Liceul de Arte „Bălaşa Doamna”, Târgovişte Profirescu Amalia 1.Le councon-C.Daquin

2.Sonata în Sib major-J.Haydn

I
12 Glinţă Sara Maria IV Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti Grancea Marian 1.Invenţiune la 2 voci, nr.4- J.S.Bach

2.Sonata Facile, p I- W.A.Mozart

M
13 Preda Cătălina V Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti Ropcea Ileana 1.Sonata op.30, nr.5, p I- J.Haydn

2.Impromptu op. 90, nr.4- Fr. Schubert

I
14 Moise Ştefania V Şcoala de Muzică Câmpulung Ciurezu Gheorghe 1.Invenţiune la 2 voci nr.10, Sol Major- J.S.Bach

2.Cântec fără cuvinte, op 67, nr.31-F.Mendelsson-Bartholdy

II
15 Spătaru Cristian Ştefan V Şcoala gimnazială „Mircea Eliade”, Piteşti Dicu Daniel 1.Sonatina în re minor- J.Benda

2.Wathermark-E.N.Ryan

M
16 Cimpoeru Andreea Gabriela VI Liceul de Arte „Victor Giuleanu”, Rm.Vâlcea Bâţu Julieta 1.Invenţiune la 2 voci nr 14-J.S.Bach

2.Arabesque-C.Debussy

II
Nr. crt. Nume şi prenume Clasa Şcoala Profesor îndrumător Repertoriu Premiul
17 Glinţă Răzvan Stelian VI Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti Grancea Marian 1.Invenţiune la 2 voci, nr.13-J.S.Bach

2.Sonata în Sol Major, p I-J.Haydn

III
18 Spătaru Alexandru Viorel VII Şcoala gimnazială „Mircea Eliade”, Piteşti Dicu Daniel 1.Cucu-C.Daquin

2.Vals în la minor-Fr.Chopin

III

 

VIOARĂ

 

Nr. crt. Nume şi prenume Clasa Şcoala Profesor îndrumător Profesor corepetitor Repertoriu Premiul
1 Butaru Lăutaru Sofia I Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti Moise Roxana Titi Radu Hora- Baklanova I
2 Ceauşu Elena Anca II Liceul de Arte „Victor Giuleanu”, Rm.Vâlcea Stanciu Meda Pogăceanu Luminiţa Gavota-F.J.Gossec III
3 Croitoru Ionel Sebastian II Liceul de Arte „Victor Giuleanu”, Rm.Vâlcea Stanciu Meda Pogăceanu Luminiţa Barcarola-J.Offenbach II
4 Feloiu Valentina Idayra II Liceul de Arte „Victor Giuleanu”, Rm.Vâlcea Angelescu Ana-Maria Pogăceanu Luminiţa Concert în Sol Major, op 34, pI-O.Rieding III
5 Gheorghe Ionuţ Elis II Liceul de Arte „Victor Giuleanu”, Rm.Vâlcea Stanciu Meda Pogăceanu Luminiţa Concert în la minor, p I-A.Vivaldi I
6 Vasile Mihai Marco II Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti”, Bucureşti Drăgolici Rodica Costea Otilia Tema cu variaţiuni –Ch. Dancla

 

I
7 Bivolaru Irina III Liceul de Arte „Marin Sorescu”, Craiova Tufiş Rotaru Mihai Edward Man 1.Concert în la minor, p III-A.Vivaldi

2.Menuet în Re major-W.A.Mozart

 

 

II
Nr. crt. Nume şi prenume Clasa Şcoala Profesor îndrumător Profesor corepetitor Repertoriu Premiul
8 Dragomir Alina III Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti Sandu Cristian Titi Radu 1. Concert în la minor, p I- A. Vivaldi

2. Humoresque- A. Dvorak

III
9 Lungu Antoni Liviu III Liceul de Arte „Marin Sorescu”, Craiova Şopov Speranţa Edward Man 1.Bolero-E.Mezzacapo

2.Student Concerto nr.5, op 22, p I-F.Seitz

III
10 Mema Ismail III Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti”, Bucureşti Cătălin Burlăcescu Pena Mihaela 1.Concert în Sol major, pI-O.Rieding

2.Dans ţărănesc-C.Dimitrescu

 

11 Mitrică Mihai Patric III Liceul de Arte „Marin Sorescu”, Craiova Tufiş Rotaru Mihai Edward Man 1. Concert în la minor, p I- A. Vivaldi

2. Menuet în Sol major-L.v. Beethoven

M
12 Moraru Antonio Marian III Liceul de Arte „Marin Sorescu”, Craiova Şopov Speranţa Edward Man 1.Concert în Sol major, p I-A.Vivaldi

2.Menuet-L.v.Beethoven

I
13 Popa Radu Mihai III Liceul de Arte „Victor Giuleanu”, Rm.Vâlcea Stanciu Meda Pogăceanu Luminiţa 1.Tambourine- J.Ober

2.Concert în la minor p I-A.Vivaldi

I
14 Bălăioară Marius Daniel IV Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti”, Bucureşti Drăgolici Rodica Costea Otilia 1.Concert nr.1, p I-W.A.Mozart

2.Şase dansuri româneşti-B.Bartok

15 Drăguţ Darian Ştefan IV Liceul de Arte „Victor Giuleanu”, Rm.Vâlcea Angelescu Ana-Maria Pogăceanu Luminiţa 1.Sonata op 1, nr1, Largo şi Allegro-F.M.Veracini

2.Concert în Sol major nr. 2, Allegro moderato- J.Haydn

Nr. crt. Nume şi prenume Clasa Şcoala Profesor îndrumător Profesor corepetitor Repertoriu Premiul
16 Pisaroschi Teodora IV Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti”, Bucureşti Cătălin Burlăcescu Pena Mihaela 1.Concert în Sol major, pI-O.Rieding

2.Serenada- M. Chiriac

17 Yamamura Marie Isabelle IV Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti Butaru Felicia Titi Radu 1.Concert nr.23, p I-J.B.Viotti

2.Balada-C.Porumbescu

I
18 Stoia Ana-Maria Izabela IV Liceul de Arte „Victor Giuleanu”, Rm.Vâlcea Grigore Ilie Pogăceanu Luminiţa 1.Concert op.3, nr.6, p I???

2.Meditaţie-J.Massenet

II
19 Ciobanu Aaron V Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti Butaru Felicia Titi Radu 1.Concert nr 7, p I- P.Rode

2.Meditaţia- J.Massenet

I

 

20 Dinu Valentin V Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti Sandu Cristian Titi Radu 1.Concert în la minor, p I- J. S. Bach

2.Balada- C. Porumbescu

 

III
21 Modrescu Ilinca Ştefania V Liceul de Arte „Victor Giuleanu”, Rm.Vâlcea Olteţeanu Ion Pogăceanu Luminiţa 1.Concertino în stil unguresc-O.Rieding

2.Rondo-W.A.Mozart

III
22 Vasile Eugen Mario V Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti”, Bucureşti Drăgolici Rodica Costea Otilia 1.Sonata în sol minor, p I,II-P. Locatelli

2.Noctură-G.Enescu

I
23 Ciolac Sorin VI Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti”, Bucureşti Ciurea Daniela Sorina Dobrescu 1.Suita pentru vioară solo-V.Filip

2.Introducere şi Tarantella-P. Sarasate

I
24 Sultan Antonio VI Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti”, Bucureşti Cătălin Burlăcescu Pena Mihaela 1.Concert nr.23, p I- B.Viotti

2.Serenada –M.Chiriac

 

 

Nr. crt. Nume şi prenume Clasa Şcoala Profesor îndrumător Profesor corepetitor Repertoriu Premiul
25 Ţanea Alin Constantin VI Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti”, Bucureşti Drăgolici Rodica Costea Otilia 1.Sonata „Le tombeau” p I, II-J.M.Leclair

2.Concert nr.1, p III- M.Bruch

I

 

26 Adămăchioe Herţanu Ştefana VII Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti”, Bucureşti Drăgolici Rodica Costea Otilia 1.Allemande şi Couranta-J.S.Bach

2.Concert p I-F. Mendelhson

II
27 Corbu Matteo VII Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti Moise Roxana Titi Radu 1.Concertul nr 5, p I-W.A.Mozart

2.Balada-G.Enescu

 

III
28 Nicolae Larisa VII Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti Sandu Mădălin Titi Radu 1.Concert nr.5 în La major-W.A.Mozart

2.Capriciul nr.13-N.Paganini

I

 

29 Bădăruţă Mariana VIII Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti”, Bucureşti Ciurea Daniela Sorina Dobrescu 1.Sonata mi minor, p II, III-F.M.Veracini

2.Concert sol minor, pI-M.Bruch

II
30 Dincă Ciprian VIII Şcoala Gimnazială nr.5, Bucureşti Ciurea Daniela Sorina Dobrescu 1.Sonata „Le tombeau”-J.Leclaire

2.Concert sol minor,p III-M.Bruch

III
31 Iliuţă Valentin IX Liceul de Arte „Marin Sorescu”, Craiova Şopov Speranţa Edward Man 1.Partita nr. 2 Allemanda şi Couranta-J.S.Bach

2.Concert nr.3, p I-C.Saint-Saens

 

 

 

I

 

Nr. crt. Nume şi prenume Clasa Şcoala Profesor îndrumător Profesor corepetitor Repertoriu Premiul
32 Chera Valentina XII Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti Moise Roxana Titi Radu 1.Simfonia Spaniolă p I-E.Lalo

2.Partita nr.2 Sarabandă şi Gigă-J.S.Bach

33 Mocanu Marius Cristian XII Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti”, Bucureşti Drăgolici Rodica Costea Otilia 1.Sonata nr.1 Siciliana şi Presto-J.S.Bach

2.Concert nr.2, p II,III-H.Wieniawski

I

 

 

FLAUT

 

Nr. crt.

Nume şi prenume Clasa Şcoala Profesor îndrumător Profesor corepetitor Repertoriu Premiul
1 Crăcea Alexia V Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti Grancea Raluca Colceriu Daniela 1.Menuet-J.S.Bach

2.Alla Turka- W.A.Mozart

II
2 Gherghe Andreea V Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti Dumitrescu Cristina Titi Radu 1.Menuet-A.Kopylov

2.The Ashrove-J.Greensleeves

I
3 Martinaş Mais V Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti Dumitrescu Cristina Titi Radu 1.Menuet-G.F.Haendel

2.Piesă-L.Daquin

III
4 Cîrstea Andra Maria VI Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti Dumitrescu Cristina Titi Radu 1. Allegretto- W.A. Mozart

2.Menuet- L.van Beethoven

II
5 Moacă Alexandra VI Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti Grancea Raluca Colceriu Daniela 1.Moment muzical- Fr. Schubert

2.Sara-n poartă- M.Negrea

 

 

I
Nr. crt. Nume şi prenume Clasa Şcoala Profesor îndrumător Profesor corepetitor Repertoriu Premiul
6 Nedelcu Diana Elena VI Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti Dumitrescu Cristina Titi Radu 1.Berceuse-C. Dimitrescu

2.Gavotta şi Muzette- J.S.Bach

III
7 Oprea Raluca VII Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti Grancea Raluca Colceriu Daniela 1.Concert op.10, nr.5, p I- A.Vivaldi

2.Pastel- V.Jianu

III
8 Mondiru Teodor VII Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti Dumitrescu Cristina Titi Radu 1.Sonata a VII-a, sol minor, p I, II-J.S.Bach

2.Variaţiuni pe o temă de Rossini- F.Chopin

I

 

9 Mosoia Eliza VIII Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti Grancea Raluca Colceriu Daniela 1.Sonata a III-a, p I, II-G.F.Haendel

2.Arie boemă rusă-W.Popp

III
10 Pasquariello Alexia VIII Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti”, Bucureşti Opriţoiu Virgil Costea Otilia 1.Sonata Prima p I, II-Veracini

2.Fantezia „Carmen”-Fragment-F.Borne

I

F

11 Turcescu Socaciu Maria VIII Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti Grancea Raluca Colceriu Daniela 1.Concert în Do Major, p I- M. Gretry

2.Dans Tărănesc-C.Dimitrescu

M
12 Vişinescu Nicola VIII Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti Grancea Raluca Colceriu Daniela 1.Concert în Sol Major, p I- J.J.Quantz

2.Scenă pastorală română- P.Elinescu

II
13 Moacă Mara IX Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti Grancea Raluca Colceriu Daniela 1.Sonata în sol minor, p I, II- J.S.Bach

2.Let’s dance-R.Kershaw

 

 

M
Nr. crt. Nume şi prenume Clasa Şcoala Profesor îndrumător Profesor corepetitor Repertoriu Premiul
14 Poidevin Marie IX Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti”, Bucureşti Opriţoiu Virgil Costea Otilia 1.Sonata a IVa în Do major, p I,II- J.S.Bach

2.Concert în Re major, pI (Adelaide)- W.A.Mozart

I

 

15 Poienariu Valentin IX Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti Grancea Raluca Colceriu Daniela 1.Sonata p I, II- G.Donizetti

2.Scenă Pastorală Română-P. Elinescu

M
16 Stoica Alexandra IX Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti Dumitrescu Cristina Titi Radu 1.Sonata nr.1, p I, II-G.Ph.Telemann

2.O ilidă-P.Elinescu

III
17 Dumitrache Andrada Maria X Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti”, Bucureşti Mihai Aurelia Costea Otilia 1.Sonata în sol minor, p I, II- J.S.Bach

2.Concert în Re major, p I- B. Campagnoli

II
18 Dobrin Andreea X Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti”, Bucureşti Opriţoiu Virgil Costea Otilia 1.Sonata aII-a în Mib major, pI, II-J.S.Bach

2.Concert, p I-B.Romberg

II
19

Preda Bogdan

XI Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti”, Bucureşti Opriţoiu Virgil Costea Otilia 1.Sonata a III-a, p II, III- J.S.Bach

2.Concert p II, III-C.Reinecke

I

 

20 Pavel Carina Luana XII Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti”, Bucureşti Opriţoiu Virgil Costea Otilia 1.Sonata a VI-a, Mi major, p III,IV-J.S.Bach

2.Concert nr.1, Sol major, p I-W.A.Mozart

I

 

 

 

 

 

NAI

 

Nr. crt. Nume şi prenume Clasa Şcoala Profesor îndrumător Profesor corepetitor Repertoriu Premiul
1 Ilie Flavius IX Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti Sandu Gina Grancea Marian
  1. Dans ţărănesc- C.Dimitrescu
  2. Brâul din Argeş-Folclor

I

 

2 Comănescu Georgiana X Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti Sandu Gina Grancea Marian
  1. Ave Maria- Fr.Schubert
  2. Sârba în La major-P.Elinescu

II

3 Ţarnă Cristian XI Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti Sandu Gina Grancea Marian
  1. Hora Staccato- G.Dinicu
  2. Ciocârlia-A.Dinicu

I

 

 

Organizatori:

Filarmonica Piteşti

Asociaţia Culturală ArgesisArt

Parteneri:

Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti

Şcoala Populară de Arte şi Meserii, Piteşti

Membrii Juriului:

 Preşedinte Juriului: Managerul Filarmonicii Piteşti Jean Dumitraşcu

Vicepreşedinte Juriului : Preşedintele Asociaţiei Culturale ArgesisArt şi Concert –Maestrul Filarmonicii Piteşti Mădălin Sandu

Secretar: Prof. dr. Gina Sandu

Pian:

  • Profesor Magdalena Maria Budan-Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti
  • Profesor Amalia Profirescu- Liceul de Arte „Bălaşa Doamna”, Târgovişte

Vioară:

  • Profesor Meda Stanciu- Liceul de Arte „Victor Giuleanu”, Rm. Vâlcea/ Concert- Maestrul Filarmonicii „Ion Dumitrescu”, Rm. Vâlcea
  • Profesor Roxana Moise- Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti/Membrul Filarmonicii Piteşti

Flaut şi Nai:

  • Profesor dr. Gina Sandu- Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti/Vicepreşedinte al Asociaţiei Culturale ArgesisArt
  • Profesor Cristina Dumitrescu- Liceul de Arte „Dinu Lipatti”, Piteşti/ Membrul Filarmonicii Piteşti
  • Dirijor şi Secretar Muzical Silviu Deaconescu- Filarmonica Piteşti

www.argesisart.ro

www.filarmonicapitesti.ro

Madalin Sandu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *